Portugalia – opinia Eweliny

Swoją dwutygodniową praktykę w ramach programu SEP odbyłam w Porto – drugim co do wielkości mieście w Portugalii. W moim odczuciu Porto jest najpiękniejszym i jednym z najbardziej romantycznych miast Europy. Dla mnie przygoda rozpoczęła się 30 lipca 2012 roku w Londynie skąd odbyłam lot do Porto. Po prawie 2 dniach podróży dotarłam na miejsce pełna obaw ale jednocześnie ciekawa tego co przyniosą następne 2 tygodnie. Gdy wylądowałam, moje myśli krążyły wokół osoby, która powinna odebrać mnie z lotniska. Po paru chwilach zobaczyłam swoje nazwisko na jednej z kartek i razem z nowo poznaną Portugalką udałyśmy się do miejsca zakwaterowania. Ulokowano mnie w domu studenckim (części damskiej) na wzgórzu, niedaleko uniwersyteckiej stołówki i rzeki. Lokalizacja w moim odczuciu była bardzo dobra – dalsza, spokojna i malownicza część miasta, z której do centrum można było dostać się autobusem, taksówkę, tramwajem, metrem lub pieszo (ok. 40 min.). Akademik od razu przypadł mi do gustu. Pokoje były małe ale bardzo przytulne, z balkonem. Na wspólnym piętrze znajdowały się dwie łazienki, kuchnia i pokój dzienny, w którym spotykali się wszyscy sepowicze. Razem ze mną praktykę odbywali studenci z Czech i Turcji, a także kilkoro z Polski. Ponad to cały dom studencki wypełniony był studentami odbywającymi praktykę w ramach programu Erasmus. Następnego dnia po przybyciu zostaliśmy oprowadzeni po nowo wybudowanym Wydziale Farmaceutycznym, a także po centrum Porto. Już na samym początku ukazano nam uroki tego pięknego miasta, zabytkowe ulice, kościoły i wreszcie nasze apteki.
Swoją praktykę odbywałam w Aptece Barreiros – największej i najbardziej nowoczesnej aptece w całym Porto. Apteka zadziwiała mnie przez cały czas trwania praktyk. Był to nowy budynek mający niespełna rok, składający się z 3 pięter. Budowla wyposażona we wspaniałe laboratorium apteczne z nowoczesnym sprzętem, a także w robota – jednego z największych w Portugalii, w niczym nie przypominała aptek w Polsce. Na miejscu poznałam wspaniałych ludzi, którzy nauczyli mnie wielu nowych rzeczy, ukazali specyfikę oraz zasady działania i funkcjonowania apteki, wzbogacili moją wiedzę farmaceutyczną i z całą pewnością rozszerzyli moje horyzonty. Podczas wielu godzin spędzonych w aptece miałam również okazję zapoznać się z kulturą i obyczajami mieszkańców Porto oraz tradycjami Portugalczyków.
Po zakończonym dniu praktyk razem z innymi SEPowiczami odkrywaliśmy piękno miasta i próbowaliśmy tamtejszej kuchni. Praktycznie każdego dnia spacerowaliśmy po Cais da Ribeira (nabrzeżu rzeki Duero) odwiedzając restauracje i kosztując tamtejszych potraw (m.in. Bacalhau i Francesinhi). Najchętniej odwiedzanymi przez nas miejscami były również: ulica Świętej Katarzyny i Vila Nova de Gaia – miejsce gdzie w piwnicach butelkuje się wspaniałe wino Porto.
Gdy zapadał zmrok wszyscy SEPowicze udawali się do miejsca spotkań studentów w Portugali: Cafe Piolho – jednej z najstarszych i najsłynniejszych kawiarni w mieście, tętniącej życiem nocą, a zupełnie niepozornej i niezauważalnej za dnia.
Podczas niewielu upalnych dni (ku mojemu zdziwieniu temperatura w Porto wahała się od 23-27 stopni) swój wolny czas spędzaliśmy na plaży korzystając z uroków oceanu i pięknych, lśniących plaż. Zwiedzając Porto nie należy zapomnieć o wspaniałych wypiekach, które każdego dnia cieszyły nasze podniebienia wspaniałymi smakami ciast, ciasteczek i kawy. Można je było dostać po niskiej cenie w kawiarniach – barach, rozsianych po całym mieście. W trakcie swojego pobytu w Porto odwiedziliśmy również pobliskie miasta: Guimaraes (europejska stolica kultury 2012) i Brag?.
Czas, który spędziłam w Porto był niezwykły i niezapomniany. Pełne uroków miasto zostanie w mojej pamięci na długo. Nowe przyjaźnie, przeżyte przygody, odkryte miejsca i bagaż doświadczeń wzbogaciły moje dotychczasowe życie studenckie. Z pewnością Porto jest miastem do którego chciałabym wrócić, a program SEP, programem, w którym chciałabym uczestniczyć ponownie.

Ewelina

422272_10151072067143351_1840468787_n 109_8903 109_8928 386884_490684180959462_672841221_n