Malta – opinia Martyny

W dniach 1 – 31 lipca 2012 odbyłam praktykę zagraniczną w aptece otwartej St. Joseph Pharmacy w miejscowości Lija na Malcie.
Już na lotnisku spotkałam się z dużą życzliwością ze strony studentów z Malty, którzy przyjechali po mnie i odwieźli do miejsca zakwaterowania, wprowadzili i przedstawili wszystkie najważniejsze informacje. Mieszkaliśmy w 5 osób z różnych narodowości w jednym mieszkaniu studenckim ulokowanym w pobliżu uniwersytetu. Pierwsze 3 dni mieliśmy na zapoznanie się z okolicą i ze współlokatorami, a także ze studentami podejmującymi nas na Malcie.

W pierwszym dniu praktyki jedna ze studentek pojechała ze mną do apteki, pokazując mi drogę i przedstawiła farmaceutkę prowadzącą praktykę. W czasie trwania praktyki poznałam jeszcze jedną farmaceutkę pracującą w tej samej aptece. Obie panie okazały się być bardzo życzliwymi i pomocnymi osobami. Były bardzo kontaktowe i chętnie tłumaczyły wszelkie wątpliwości. Sama praktyka była dla mnie wspaniałym i ciekawym doświadczeniem, ponieważ apteki na Malcie diametralnie różnią się od aptek w Polsce. Mimo wielu różnic farmaceutki dopuszczały zarówno mnie, jak i innych studentów do wykonywania przeróżnych zadań, dzięki czemu miałam okazję dogłębnie poznać system panujący w tym kraju.
Poza praktykami w aptece Maltańczycy chętnie spędzali czas z całą naszą piątką (studentów z wymiany) i zapewniali nam wiele atrakcji. Organizowali nam każdą wolną chwilę. Przez ten miesiąc pokazali nam mnóstwo pięknych miejsc i organizowali wycieczki krajoznawcze, tak, abyśmy jak najlepiej poznali ich piękny kraj i jego barwną historię. Poznaliśmy ich jako osoby bardzo otwarte i życzliwe, towarzyskie, pomocne i pełne energii. To doskonali przewodnicy, pomocni i inteligentni studenci, a także wspaniali przyjaciele. Mogę śmiało powiedzieć, że przez cały ten miesiąc nie nudziłam się ani przez chwilę!
Wszyscy zdobyliśmy bardzo wiele nowych doświadczeń i przyjaciół, z którymi – jestem przekonana – będziemy mieć świetny kontakt jeszcze przez długi czas. Śmiało mogę polecić każdemu wyjazd na Maltę w ramach programu SEP. To wspaniałe przeżycie, a po powrocie – ogrom niesamowitych wspomnień!

Martyna.

Martyny 1 Martyny 2 Martyny 3 Martyny 4 Martyny 5